Diagnostika

Kas ir ultrasonogrāfija?

Speciālistu saraksts

Ultrasonogrāfija ir orgānu un audu diagnostika ar ultraskaņas palīdzību. Augstfrekvences skaņai atstarojoties no iekšējo orgānu starpsienām tā tiek uztverta ar speciālu mērījumu uztvērēju  un tādējādi tiek veidots attēls uz ultrasonogrāfa. Jelgavas poliklīnikā ultrasonogrāfija tiek veikta ar mūsdienīgu aparātu ALOKA  SSD Alfa-10

Ultrasonogrāfija ir viena no izplatītākajām diagnostikas metodēm, plašu pielietojumu tā ieguva pateicoties savam nekaitīgumam. Diagnostikā pielietojamā ultraskaņa nenodara ļaunumu cilvēka organismam.

 Kā tiek veikta izmeklēšana?

Parasti tiek veikta visu vēdera dobumu orgānu izmeklēšana. Bet iespējama arī mērķtiecīga skenējamā apgabala izpēte. Vēdera dobuma ultrasonogrāfijas laikā iespējams izmeklēt aknas, žultspūsli, aizkuņģa dziedzeri, liesu, nieres, lielos asinsvadus un urīnpūsli, ja tas nav iztukšots, kā arī dažos gadījumos atrast palielinātus limfmezglus.

Izmeklēšanas gaitā pacients tiek apguldīts uz kušetes. Āda tiek ieziesta ar caurspīdīgu gēlu, tas nerada nekādas nepatīkamas izjūtas, pēc kā ārsts veic izmeklēšanu. Gēla izmantošana nepieciešama, lai uzlabotu kontaktu starp pacienta ķermeni un skeneri, jo pretējā gadījumā gaisa starpsiena radītu traucējumus diagnosticēšanā.
 
Asinsvadu izmeklēšanu sauc par doplerogrāfiju, un to veic ar speciālas iekārtas – doplera palīdzību. Dopelogrāfijas pamatā ir zinātnieka Doplera efekts, t.i. viļņa frekvences garuma izmainīšana, kas tiek atstarota no kustīgiem objektiem. Tāds efekts ļauj veikt asinsrites un kapilāru caurlaidības izmeklēšanu. Aparatūra reģistrē asiņu plūsmas virzienu un ātrumu asinsvados, ļauj spriest par slimību izraisītām pārmaiņām un funkcionālo stāvokli asinsvados.
 

Kā sagatavoties izmeklējumiem?

Ja pacients nosūtīts uz krūts dziedzeru, vairogdziedzera, kakla, nieru, sēklinieku, perifēro asinsvadu, augļa US izmeklēšanu, tad īpaša sagatavošanās nav nepieciešama.

Ja pacients nosūtīts uz vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju, uz izmeklējumu viņam jāierodas tukšā dūšā, neēdušam vismaz 6-8 stundas. Dzert drīkst tikai ūdeni. Drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, norijot tos kopā ar ūdeni.

Ja nepieciešams izmeklēt urīnpūsli, apmēram 1 stundu pirms izmeklējuma jāizdzer apmēram 1 l šķidruma.
Līdz izmeklējumam urīnpūsli iztukšot nedrīkst.

Pierakstīties uz izmeklējumiem var Jelgavas poliklīnikas reģistratūrā vai pa tālruni 63022101