Diagnostika

Kas ir osteodensitometrija?

Centrālā osteodensitometrija (DEXA) ir rentgenoloģiska osteoporozes diagnostikas metode

Osteoporoze ir skeleta sistēmas saslimšana, ko raksturo kaulu masas samazināšanās. Tās rezultātā noris kaulu mikrostruktūras izmaiņas un bojājumi, izraisot kaulu trauslumu un būtiski palielinot lūzumu risku.
Kaulu struktūras izmaiņas ar vecumu cilvēkam ir dabīgs process, tomēr vecāka gadagājuma cilvēkiem ir vērojama priekšlaicīga vai pastiprināta osteoporozes attīstība.

Pie riska grupas pieder:
•pacienti, kuri slimo ar astmu, plaušu saslimšanām, reimatisko artrītu, kuri lielās devās lieto medikamentus, kas satur kortikosteroīdus; ar Kušinga sindromu; ar nieru funkciju traucējumiem, dažiem onkoloģisko slimību veidiem; ar vairogdziedzera patoloģiju, kas saņem masīvu terapiju;
• cilvēki, kuri lieto pretkrampju preparātus un antikoagulantus;
• cilvēki, kuri pastiprināti lieto alkoholu;
Vislielākais osteoporozes risks ir sievietēm pēc 60 gadu vecuma, kurām ir zems estrogēnu līmenis, un kuras nelieto estrogēnu aizvietotājterapiju. Ne visiem cilvēkiem ar iepriekšminētajām saslimšanām un simptomiem attīstās osteoporoze, taču viņi daudz ātrāk zaudē kaulu struktūras izturību (stiprumu) un tiem būs lielāks risks osteoporozes attīstībai.
SIA "Jelgavas poliklīnika" ir iespēja veikt osteoporozes diagnostiku ar firmas Hologic Explorer osteodensitometru.
 
Pakalpojums ir pieejams gan ar ārsta nosūtījumu* gan par maksu**.
Pierakstīties Staru attēldiagnostikas nodaļā pa tālruni: 63022101